top of page

Od bolesti k flexibilitě: Moje cesta k uvolnění těla

Aktualizováno: 31. 3.

Příběh mé cesty k józe pro flexibilitu začíná v době, kdy jsem se potýkala s vyhřezlou ploténkou. Nejenže mi tento zdravotní problém znemožnil provozovat jógu, která byla do té doby nedílnou součástí mého života, ale také mi přinesl obrovské bolesti a pocit zkrácenosti. Jako instruktorce jógy, která měla za úkol pomáhat druhým na jejich cestě k lepšímu zdraví a pohodě, mi to přineslo velké pocity studu a frustrace.


Místo aby mě tyto pocity srazily na kolena, staly se hnacím motorem mého hledání způsobu, jak si pomoci. Začala jsem objevovat různé metody a přístupy, až jsem se znovu setkala s jógu, tentokrát však z jiného úhlu pohledu – jóga pro flexibilitu.


Jóga pro flexibilitu se stala mou záchranou. Pomalu a trpělivě jsem se začala znovu seznamovat s vlastním tělem, které jsem předtím jen tlačila k výkonům bez pochopení jeho potřeb a limitů. Učila jsem se, jak cvičit ásany tak, abych si nepřivodila bolest, ale naopak ji ulevila. Naučila jsem se naslouchat svému tělu, rozpoznávat signály, které mi dává, a reagovat na ně s laskavostí a trpělivostí.


Práce s flexibilitou neznamená jen zlepšení rozsahu pohybu ve svalech a kloubech, ale také hlubokou práci s myslí. Pomalu jsem odhalovala vrstvy napětí, které jsem ve svém těle nashromáždila během let ignorace a přetěžování. Díky meditaci a dýchacím technikám jsem se naučila uvolňovat nejen fyzické, ale i mentální blokády, které přispívaly k mé bolesti.

Jedním z klíčových momentů na mé cestě bylo, když jsem pochopila, že flexibilita není o dosahování určité pozice nebo o tom, být lepší než ostatní. Je to o cestě a o tom, jak být v souladu se sebou samým. Jakmile jsem toto přijala, začala jsem ve svém cvičení pokročit mnohem rychleji a efektivněji.


Musím se s vámi podělit o několik klíčových poznatků, které mi pomohly na této cestě. Prvním z nich je, že flexibilita není jen o fyzické schopnosti natahovat svaly. Je to o uvolnění mysli a naučení se poslouchat a respektovat vaše tělo.


Další věc, kterou jsem pochopila, je, že tradiční jóga, není vždy nejefektivnější cestou k získání flexibility. Většina jógových poloh více demonstruje než skutečně podporuje rozvoj flexibility.

Zhruba polovina zlepšení flexibility plyne z adaptace vašeho nervového systému, nikoliv přímo z vašich svalů. Řada učitelů jógy, kteří jsou sami velmi flexibilní, si svou pružnost udržuje domácím tréninkem s metodami, které se liší od těch, které předávají svým žákům na lekcích. Většina strečinkových technik, které jsou běžně známé, slouží spíše ke zvýšení svalové teploty než k rozvoji flexibility.


Stravovací návyky mají zásadní vliv na to, jak vaše tělo reaguje na protahování. Existují jasné důkazy o tom, které metody jsou skutečně efektivní pro zlepšení rozsahu pohybu, avšak většina lidí si toho není vědoma. Denní protahování stejné svalové skupiny může paradoxně vést ke snížení flexibility. Proto je doporučeno střídat oblasti těla, které protahujete.


Nyní, když učím jógu pro flexibilitu, snažím se předávat své zkušenosti a poznatky svým studentům. Ukazuji jim, že každý má svou unikátní cestu a že jóga není soutěž. Je důležité, aby každý naslouchal svému tělu a respektoval jeho hranice.


Jóga pro flexibilitu mi pomohla zbavit se bolesti zad, ale i mentálního napětí, které jsem si nesla. Naučila jsem se, že být flexibilní neznamená jen fyzickou pružnost, ale i schopnost přizpůsobit se, být otevřený změnám a přijímat život s otevřenou myslí a srdcem.


Tato cesta ke svobodě a uvolnění ve vlastním těle byla obtížná, ale naučila jsem se důležité lekce o sobě, o józe a o životě. A teď, když mohu pomáhat ostatním na jejich cestě k lepší flexibilitě, cítím se opravdu požehnaně.


Můj poslední vzkaz pro vás: Každý se může stát "wow" flexibilní. Nezáleží na tom, kde začínáte. Co je nejdůležitější, je úsilí, trpělivost a láska ke svému tělu. Jde o cestu, ne o cíl. A věřte mi, je to cesta, která za to stojí.


Pokud chcete pracovat na své ohebnosti, můžete začít s mým programem:
Naginyasana
Pozice mořské paanny

110 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Kommentare


Příspěvek: Blog2_Post
bottom of page