top of page
Vyhledat

Víte, že neohební jste díky pizze?


Tedy nejen kvůli ní, ale díky na živiny chudým jídlům obecně. Je možné jíst nezdravé jídlo a zlepšovat se, ale pokud chcete rychle zvýšit flexibilitu, musíte jíst lépe a starat se o své mikroživiny.

Myslet si, že když se více protáhnete, stanete se pružnější, je jako říkat, že když budete méně jíst, zhubnete. Teoreticky je to pravda, ale v reálném světě to tak prostě nefunguje. Chcete-li zhubnout, musíte správně jíst a abyste byli flexibilní, musíte se správně protáhnout a získat správné živiny.

Kulturisté jedí 2 - 4 x více proteinů než normální lidé (a to je možná podceňuji. Lidé, kteří běhají na dlouhé vzdálenosti jedí 2 -8 x více sacharidů než ostatní. Horolezci a baťůžkáři jedí jídlo bohaté na tuky, protože je to nejkaloričtější jídlo podle hmotnosti, kterou mohou unést. Studenti jógy jsou podle tradice vegetariáni, ale to je spíš plán typu "co nejíst" než "co jíst".

Lidé často dělají tu chybu, že kopírují tyto jídelníčky. Kulturisté chtějí získat co nejvíce svalů, běžci na dlouhé vzdálenosti chtějí mít schopnost běžet 20 hodin v kuse, tanečníci chtějí zůstat štíhlí, jak jen to je možné, ale silní, aby zvládli tančit. A tak dále. Pokud ovšem nebudete dělat ty aktivity, které dělají tito lidé, nedostanete stejné výsledky, jako oni, pokud se budete podle nich pouze stravovat.

Zeptejte se, sami sebe - proč jíte tak jak jíte? Pokud jíte jako maratonec, ale máte životní styl pracovníka v administrativě, s největší pravděpodobností nebude štíhlí a mrštní. Jaký je váš cíl, že jíte zrovna tak jak jíte? Naším cílem pravděpodobně není stát se maratoncem či kulturistou, pokud jste na těchto stránkách. Pravděpodobně to je spíše žít tak dlouho, jak je možné a ve zdraví. Nejčastější chybou tedy je kopírovat jídelníček někoho, kdo má jiný cíl než my.


Co chtějí nejčastěji studenti jógy?

 • flexibilitu: zdravé, elastické, mladistvé svaly a pojivové tkáně

 • sílu: komplexní funkční sílu - aby zvládli základní pozice jako je pes hlavou dolů, různé záklony, ale i ty pokročilejší jako jsou stoje na rukách

 • rovnováhu: nervový systém a endokrinní systém (hormonální) v rovnováze pro duševní soustředění a kontrolu

 • štíhlá těla: nadbytečná váha překáží při praktikování jógy (mohu jen potvrdit, je to překážka při cvičení, která se ovšem dá zvládnout - všechno jde, když se chce ;-) Proč si to ale dělat složité, když to jde snadněji ve štíhlejším těle, že...

Proč není vegetariánství ta jediná správná odpověď?

Může to být správná odpověď právě pro vás, ale není to ta jediná univerzální odpověď. Tady jsou lidé často zmatení. Vegetariánství či veganství je otázka víry. A neříkám, že je to špatné. Někdo jednoduše nechce jít živé tvory z etických či jiných důvodů. A je to tak v pořádku, pokud to tak cítíte. Je to ale systém víry, ne nutriční plán, který říká, co nejíst a ne, co jíst.

Můžou být vegetariáni či vegani zdraví, vyrovnaní fit a flexibilní studenti jógy? Ano, určitě! Mohou být vegetariáni či vegani nezdraví, nevyrovnaní, ztuhlí, z formy a slabí? Ano, určitě! Systém víry je osobní, ale nás zajímají nutriční principy, které jsou univerzální. Naše osobní volby se totiž mění s časem.

Co je tedy vhodné a nevhodné pro flexibilitu?

Pomáhá:

 • jídla bohatá na obsah vody - rostlinná strava (oproti zpracovaným potravinám ze supermarketu, které jsou dehydrované)

 • jídla bohatá na magnézium - zelená zelenina (čím zelenější, tím více obsahují magnézia), ořechy a semínka, velmi tmavá čokoláda (85 % a více), většina lidí nejí magnézia dostatečné množství a přitom pomáhá relaxovat a snadno usnout

 • jídla obsahující síru (brokolice a květák) - ta je důležitá pro zdraví pojivových tkání

 • protizánětlivá jídla (hodně věcí, které děláme, vedou k zánětu - stres, dále pak cukr) - omega 3 tuky, zázvor, ananas

Ubližuje:

 • kofein (přes 100 mg/denně) - dehydruje, je to vždy o množství (velké množství kofeinu způsobí, že se budete cítit ztuhlí)

 • hodně škrobu a cukru - protože jsou zánětlivé

 • pšenice a mléčné výrobky - protože jsou zánětlivé

 • zpracovaná potrava - je dehydrovaná a může být zánětlivá

 • velké množství proteinu

Co teď, když znáte tyto informace? To je na vás. Nejsem nutriční poradce, pouze vám předávám ucelené informace k flexibilitě, které jsou dostupné, pokud je budete hledat. Jak s nimi naložíte, je na Vás.83 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
Příspěvek: Blog2_Post
bottom of page