top of page

Jak si vybrat jógu, která se k vám hodí

Aktualizováno: 11. 4.


Jako psycholožka bych vám měla nejspíše dát test osobnosti

Pravda ale je, že určitě víte sami, jakou máte povahu - klidnou či bouřlivou. Otázka je, proč vůbec chcete jógu cvičit? Jste trošku bouřliví, vznětliví a chcete trochu uzemnit? Hledáte něco klidného nebo naopak dynamického? Chcete zlepšit svoji ohebnost, sílu nebo balanc? Tyto tři základní dovednosti rozvíjí každá jóga jen v jiném poměru. Pokud chcete cvičit dynamicky, vyberte si pokud ne přímo Aštanga vyniasa jógu, tak alespoň styly, které z ní vycházejí nebo se jí inspirují. Pokud hledáte něco klidného, tak si vyberte hatha jógu a styly, které z ní vychází nebo se v ní inspirují.


Hatha joga - klasická jóga

Hatha jóga je vhodná ke zklidnění mysli pomocí dechu. Učíme se při ní být sami se sebou v klidu a harmonii, posílat pryč veškeré myšlenky. Jsou pro ni typické dlouhé výdrže v jednotlivých ásanách. Zatímco budete se mnou cvičit jógu, zjistíte, jak jednoduché to vlastně je a jak se po každém cvičení budete cítit lépe jak fyzicky, tak psychicky.

Hathajóga je součástí královské cesty rádžajógy. Obsahuje následující techniky: ásany, pránájáma, krije, bandhy, mudry a mantry. Jedná se o techniky, které očišťují naše tělo.

Nosnou myšlenkou tohoto stylu jógy je tvrzení, že se nelze pouze koncentrovat mysl. Nemůžete ji upřít dovnitř a soustředit se na tok energie. Nejdůležitější je nejprve očistit fyzické tělo, a následně (a díky tomu) změnit stav své mysli.


Jemná jóga

Jemná jóga vychází z klasické hatha jógy. Je zaměřena na především na protažení. Rozhýbáte u ní klouby a protáhnete záda. Podporuje správné držení těla, harmonizuje mysl a dech. Během cvičení si uvědomíte důležitost dechu a sílu přítomného okamžiku. Je vhodná i pro seniory a pro všechny se sníženou pohyblivostí. Vím, že si teď asi myslíte, že jóga je pouze pro ohebné lidi, ale čím více se budete jógou zabývat, tím jednodušší se pro vás stane.


Ranní jóga

Ranní jóga kombinuje prvky hatha jógy a vinyasa jógy v návaznosti na dech. Během tohoto cvičení se zaměříme na jemné dynamické rozhýbání těla pro dokonalé odstartování nového dne. Budete-li ji praktikovat hned poté, co vstanete z postele, užijete si pozdrav slunci s čistou hlavou nebudou se vám do mysli vkrádat plány a vzpomínky.


Jóga pro zdravá záda

Jak je jasné z názvu, je tato jóga přímo zaměřená na zdravá záda. Ať už důsledkem sedavého zaměstnání nebo jednostranného zatížení při sportu, bolesti v zádech občas provázejí každého z nás. Během cvičení si uvolníte a protáhnete záda a naučíte se cviky, které podporují správné držení těla a působí preventivně proti bolesti. Během cvičení vás bude vést dech a vychutnáte si účinky jógových pozic. Na konci cvičení vás čeká uvolnění během relaxace. Zatímco budete se mnou cvičit jógu, zjistíte, jak příjemně se cítíte ve svém těle. Tento styl může být klidný, ale můžete se setkat také s Power jógou pro zdravá záda.


Aštanga vinyasa jóga

Často se setkáváme jen s názvem aštanga. Jedná se o tradiční jógovou školu pocházející z města Mysore ve státě Karnataka v jižní Indii. Je dynamická, čímž se odlišuje od hathajógových škol. Uvádí se, že aštangu není vhodné praktikovat pouze jednou či dvakrát týdně jako některé jiné formy jógy, ale nejlépe šestkrát. Tento typ jógy je celkem striktní a vyžaduje velkou dávku vůle, disciplíny a pokory. Studenti se na lekcích učí krok za krokem stále stejnou sérii. Teprve po dostatečném zvládnutí první série se může student učit sérii druhou atd. Po určitém čase jsou studenti schopni cvičit tento styl jógy úplně samostatně.


Power jóga

Power jóga spojuje klasickou jógu s aerobní aktivitou. Účelem tohoto druhu jógy je formovat a zeštíhlovat postavu a odbourávat stres zároveň. Stejně jako tradiční směry jógy i tento styl přináší spoustu benefitů. Je více uzpůsobena moderní uspěchané době, kdy si lidé neumějí nebo nechtějí udělat čas na dlouhé setrvání v pozicích. Nejde zde o dokonalé prodýchání jednotlivých pozic, ale o dynamický a zároveň plynulý přechod z jedné pozice do druhé.

Od svých známých často slýchávám, že jóga je jen „protahování“ a není to nic ve srovnání například se cvičením v posilovně nebo pořádným kardiem. Zatímco budete se mnou cvičit power jógu, zjistíte, jak náročné je toto cvičení na fyzičku a že jste pořádně zpocení.


Vinyasa jóga

Vinyasa jóga je propojení dechu s pohybem a vyvinula se z ashtanga vinyasa jógy. Během cvičení dýcháme dechem udžájí. Na rozdíl od ashtanga vinyasa jógy, která má ucelené a strukturované sestavy pozdravů slunce a ásan, je vinyasa jóga je v podstatě ashtanga vinyasa, ale ve volném stylu. Není předem daná struktura jako u ashtanga vinyasy, a tak si můžeme vytvořit vlastní sestavu, čímž se zase tento styl blíží hatha józe. Pozdravy slunce provázejí celou lekci. Jednotlivé sestavy ásan jsou rozděleny sekvencí čaturanga dandásana, kobra (nebo pes hlavou nahoru) a střecha (nebo pes hlavou dolů). Pokud s jógou teprve začínáte, respektive chystáte se začít, je lepší nejprve vyzkoušet hatha jógu nebo jógu pro začátečníky, získat povědomí o pozicích a naučit se je dělat správně, protože u tohoto dynamického cvičení nemusí být dost času na vysvětlování podrobností. I tyto lekce modifikuji a snažím se vyhýbat krkolomným pozicím. Cvičení v mém podání je tedy je náročné spíše na fyzičku než ohebnost. Možná si teď myslíte, že jste moc tlustí nebo hubení nebo příliš velcí nebo malí, příliš mladí nebo staří, ale já vám ukážu, že jógu může cvičit opravdu každý. Můžete se setkat také s názvem flow jóga nebo vinyasa flow jóga. Rozdíly jsou z mého minimální a jde spíš o název školy.


Jóga pro flexibilitu

Tato jóga je zaměřená na zvýšení mobility prostřednictvím dlouhých výdrží v pozicích. Je to pasivní protahování, kdy jsme v pozicích úplně zrelaxováni . Tento jógový styl má doplňovat ostatní jógovou praxi nebo jiná cvičení. Nemá jiná cvičení nahradit.

Pro nejlepší účinky se doporučuje cvičit 15 minut denně. Další variantou je 2 – 3 x týdně hodina. Není to ovšem lekce, na které si odpočinete! To ani náhodou. Budete se protahovat a u toho možná i trošku úpět. Stanete se ale flexibilnějšími! Nejedná se v žádném případě ani o zdravotní cvičení. Je to dobrá prevence, ale pokud jste po úrazu, rozhodně bych vám toto cvičení nedoporučila. Určitě ne ihned!

Pokud jste hodně ztuhlí, snažíte se cvičit jógu, ale bez efektu na flexibilitu, toto cvičení je právě pro vás! Počítejte s hodně modifikacemi! Každá poloha z této jógy se dá modifikovat a je to naopak žádoucí. Z mého pohledu je toto cvičení jedno z nejlepších na flexibilitu pro domácí praxi. Cvičíte si v pohodě doma tento styl a pohodlně se připravíte na jiný druh jógy ve studiu! Nebo se také uvolníte po běhu, cyklistice atd.

Je normální, že během cvičení můžete cítit bolest z protahování. Pokud ovšem cítíte ostrou, palčivou, vystřelovací bolest v kloubech nebo v bedrech, musíte pozici modifikovat nebo přestat cvičit a konzultovat praktikování jógy s lékařem (pravděpodobně se vám to může stát po úraze, pokud jste zdraví je to vysoce nepravděpodobné). V žádném případě si neberte minimálně 4 hodiny před cvičení prášky proti bolesti. Bolest nás upozorňuje na to, že děláme něco, co bychom neměli. Velmi často saháme pro prášky proti bolesti a tlumíme ji, místo toho, abychom zjišťovali, proč tu je. A to mluvím o fyzické příčině i té psychologické (z mého pohledu tělo a mysl nejde rozdělit – minimálně dokud dýcháme).

Pokud máte problémy se zády, kyčlemi, koleny atd., doporučila bych vám ovšem jógu pro zdravá záda. To je opravdu zdravotní cvičení. Jóga pro flexibilitu tedy v žádném případě není meditační nebo restorativní lekce a není to ani fyzioterapie či rehabilitace. Tento druh jógy není také ani pro těhotné ženy. Ani na začátku těhotenství. Během těhotenství tělo vylučuje hormon relaxin, který je důležitý pro porod a který pomáhá rozvolnit klouby. A rozhodně není dobré trávit 2 – 5 minut v pozici s tímto hormonem v těle. Sice se nadmíru uvolníte, ale můžete si poškodit klouby. V pozdější fázi těhotenství může hluboké protahování vést (hlavně předklony) potenciálně ke kontrakcím a následně k porodu. Pokud jste těhotná, doporučuji vám jógu pro těhotné!


Jin a jang jóga flow

Název této lekce vychází z taoismu a snoubí v sobě ženský (jin) a mužský (jang) princip. Jin je pasivní a ochlazuje, zatímco jang je dynamický a zahřívá. U cvičení platí pravidlo jang před jin, a proto vás v první části lekce zahřejete a rozproudíte ve vás energii. Tato část je zaměřená na budování síly dle mužského principu a vychází z první série aštanga jógy (první část lekce je vždy stejná). Ve druhé polovině se rozvíjí flexibilita dle ženského principu. Ve výdržích se zůstává 2 - 5 minut a využívají se jógové pomůcky (či co dům dá - polštáře, knihy atd.). Konečná sekvence je také stejná a samotná lekce je zakončena závěrečnou relaxací.


Bakásána
Pozice vrány

144 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


Příspěvek: Blog2_Post
bottom of page